Co to jest decoupage – co potrzebujemy na początek?

Co to jest decoupage - co potrzebujemy na początek
Rate this post

Co to jest decoupage? To bardzo modna w ostatnich latach technika zdobnicza, polegająca na przyklejaniu na daną powierzchnię (drewnianą, szklaną, metalową) jakiegoś wzoru wyciętego najczęściej ze zwykłej papierowej serwetki. Brzmi dość prosto? Bo takie jest!

Decoupage – co to jest?

Decoupage to hobby dla każdego – wcale nie trzeba mieć jakichś szczególnych umiejętności plastycznych – wystarczy chęć do bawienia się klejami i lakierami. Technika decoupage to świetny sposób, by zrobić komuś własnoręczny prezent – obdarowana osoba na pewno niesamowicie się ucieszy z takiego podarunku. W tym krótkim artykule zastanowimy się, co jest potrzebne do decoupage, a także jak zrobić w tej dziedzinie pierwsze kroki.

Co potrzebne do decoupage?

Przyrządów potrzebnych do decoupage jest kilka. Bez wątpienia przygodę z decoupage musimy zacząć od zrobienia odpowiednich zakupów. Przede wszystkim musimy nabyć przedmiot, który chcemy ozdobić – z drewna, metalu czy szkła.

Na początek polecane są proste przedmioty drewniane, takie jak pudełko, zawieszka o nieskomplikowanym kształcie, zakładka do książki itp. Po drugie, znaleźć trzeba serwetki z takimi motywami, które najbardziej nas urzekną lub które są dostosowane do danej pory roku czy danego święta.

Ponadto kupić trzeba klej do decoupage oraz lakier do drewna, a także farbę akrylową w jasnym kolorze i płaskie pędzelki (z syntetycznego włosia).

Gdy już zakupiliśmy odpowiednie przyrządy, pora przejść do pracy. W pierwszej kolejności przygotowujemy powierzchnię do dekoracji w ten sposób, że przecieramy drewnianą powierzchnię aż do uzyskania gładkości.

Decoupage - co to jest?
Fot. Decoupage – co to jest?

Następnie wycinamy odpowiedni motyw z serwetki – tak, by pasował do kształtu przedmiotu, który chcemy ozdobić. Potem przykładamy wycięty wzór do powierzchni przedmiotu i nakładamy cieniutką warstwę kleju (uważamy przy tym bardzo, by nie uszkodzić serwetki). Gdy klej wyschnie, przedmiot pokrywami kilkoma warstwami lakieru do drewna. Dzięki temu wzór będzie sprawiał wrażenie namalowanego.

Decoupage – inspiracje

Inspiracje do decoupage mogą stanowić poszczególne pory roku. Także Wigilia czy Wielkanoc to doskonała okazja, by ozdobić jakiś przedmiot świątecznymi motywami. A może preferujemy motywy roślinne? Lub motywy zwierzęce? W sklepach internetowych z rzeczami do decoupage bez trudu znajdziemy przeróżne tego typu wzory.

Najczęstszymi wzorami decoupage są bez wątpienia motywy kwietne, np. róże. Taki motyw to sprawdzony pomysł na prezent na każdą okazję.

Podsumowanie

Metoda decoupage jest wspaniałym, kreatywnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Każdy może tworzyć techniką decoupage – wystarczą wyłącznie chęci. Decoupage to zajęcie przyjemne, a przy tym dające wiele satysfakcji z wykonanych ozdób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.